تبلیغات
تجارت الکترونیکی - مطالب اسفند 1395
منوی اصلی
تجارت الکترونیکی
 • سپیده سپیدی سه شنبه 3 اسفند 1395 12:00 ق.ظ نظرات ()

  بسیاری از ما با واژه بازاریابی شبکه ای (با بازاریابی هرمی متفاوت است) آشنا هستیم. تعداد خیلی زیادی از ما هم حداقل یک بار برای عضویت و فعالیت در شرکت های مرتبط با بازاریابی شبکه ای دعوت شده ایم. اما اینکه چرا چنین مطلبی در کلیک منتشر می شود را در ادامه بخوانید.

  اواسط دهه هشتاد که علیرغم محدودیت های بسیار، زمان اوج گیری بازاریابی شبکه ای در ایران بود، فعالین این حوزه در توضیح فعالیت های خود از نام تجارت الکترونیک، بازاریابی آنلاین و اصطلاحات مربوط به این حوزه ها استفاده می کردند. اتفاقی که باعث شد تا چندین سال (و حتی تا به امروز) عده ای از مردم که با بازریابی شبکه ای درگیری داشتند و یا از طریق آن ضرر کرده بودند نسبت به مفهوم تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی هم حس مشابهی داشته باشند.

  تجربه شخصی نگارنده از جامعه ای که مخاطبان اصلی فروش اینترنتی و تجارت الکترونیک هستند به وفور از وجود چنین دیدگاهی در بین مردم حکایت دارد. “لحظه ای که افرادی سراغ شغلت را می گیرند و بعد از بازگو کردن اینکه در حوزه تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی فعالیت می کنی، اکثرا می گویند: گلو کوئست و اینا؟”

  اما بیایید بررسی کنیم که چقدر این مسئله صحت داشته است؟ آیا فعالیت در شرکت های فعال بازاریابی شبکه ای تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی است؟

  در ابتدا لازم است تا تعریفی واحد از تجارت الکترونیک داشته باشیم. تعریف زیر به نقل از صفحه مقاله تجارت الکترونیک در ویکی پدیای فارسی است:

  تجارت الکترونیک (به انگلیسی: Electronic commerce) فرایند خرید، فروش یا تبادل محصولات، خدمات و اطلاعات از طریق شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت است.

  البته تعاریف دیگری هم برای تجارت الکترونیک وجود دارد. مانند استفاده از لوازم و ابزار الکترونیک مانند تلفن، فکس، کامپیوتر و . . . در فرآیند تجارت.

  با نگاه به تعاریف بالا و همچنین با توجه به این که در فرآیند بازاریابی شبکه ای، افراد از طریق وب سایت شرکت ها اقدام به ثبت سفارش و مشخص شدن جایگاه خود می کردند (و می کنند) به نظر می آید می توان بخشی از آن را به عنوان تجارت الکترونیک در نظر گرفت. اما آیا معرفی بازاریابی شبکه ای به عنوان تجارت الکترونیک آیا ضروری بود؟ آن هم با دانستن فضای منفی که اغلب در جامعه در مقابل آن قرار داشت.

  هم زمانی این موضوع با راه اندازی فروشگاه های اینترنتی اولیه در کشور، باعث شد تا بسیاری از مردم در تعامل با آن ها دچار اشتباه شوند و استقبال چندان گرمی از آن ها نداشته باشند. البته قدرت گرفتن اینترنت در کشور توانست به این ذهنیت سازی منفی تا حد بسیار زیادی غلبه کند؛ به طوری که امروز شاهد رشد بسیار زیاد شرکت های فعال در زمینه تجارت الکترونیک موفق هستیم.

  حالا به بررسی بحث بازاریابی شبکه با بازاریابی اینترنتی می پردازیم. آیا بازریابی شبکه ای را می توان با بازاریابی اینترنتی برابر دانست؟ پیش از هر چیز تعریفی واحد و مورد توافق اکثر کارشناسان را در مورد بازاریابی اینترنتی بیان می کنیم.

  به استفاده از اینترنت در فرآیند بازاریابی، بازاریابی اینترنتی گفته می شود، به صورتی که مخاطبان زیادی در معرض پیام بازاریابی باشند.

  حالا با توجه به تعریف بالا، آیا در فرآیند بازاریابی شبکه ای از اینترنت استفاده می شود؟ توجه داشته باشید که در اینجا بحث در مورد فرآیند خرید و فروش نیست و صرفا در ارتباط با رسیدن پیام بازاریابی به مخاطبین یک کسب و کار صحبت می کنیم. پس عملا نتیجه می گیریم بازاریابی شبکه ای هیچ ارتباطی با بازاریابی اینترنتی ندارد، مگر این که کار جذب نفرات جدید در سیستم ها کاملا از طریق تبلیغات اینترنتی و موارد دیگر بازاریابی اینترنتی انجام گیرد که طبق تجربه به دست آمده از بازاریابی شبکه ای در ایران، افراد در این سیستم ها از به کارگیری روش های عمومی منع می شوند.

  هدف این مطلب، بررسی نقاط ضعف و قوت و یا تایید یا رد کردن بازاریابی شبکه ای و افراد فعال در آن نیست. بلکه دلیل اصلی نگارش آن بررسی ضرری بود که برای سالیان متوالی باعث به وجود آمدن نگاه منفی افراد از سطوح مختلفی شغلی و تحصیلی به تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی بود، آن هم به دلیل گناهی که متوجه هیچ کدام از فعالین این دو حوزه نبود.

  بی تردید با گذشت زمان و بالا رفتن آگاهی مخاطبان نسبت به موضوعات مطرح شده نیاز به بررسی و تاکید بیشتر وجود نداشته باشد و فقط می توان امیدوار بود که با قانونی شدن فعالیت بازاریابی شبکه ای در کشور، شاهد ضربه های اغلب ناخواسته به فعالیت های قانونی دیگر، از سوی علاقه مندان این حوزه نباشیم.../

  آخرین ویرایش: دوشنبه 24 مهر 1396 10:06 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سپیده سپیدی سه شنبه 3 اسفند 1395 12:00 ق.ظ نظرات ()

  دوباره این موقع از سال رسید که زمان بین مهمانی های سال نو میلادی و خرید برای سال جدید است و طراحان اینترنتی دوباره شروع کرده اند تا برای اقدامات سال بعدی و ویژگی های آینده اینترنت ایده پردازی کنند.

  اگر هنوز برای برنامه های تبلیغاتی و بازاریابی خود در سال ۲۰۱۷ نقشه نکشیده اید، توصیه می کنیم که اول این ۸ گرایش را مطالعه کنید. بازاریابی محتوا به سرعت در حال شکل گیری است که بیشتر به دلیل سرعت تغییرات در دنیای مجازی است. به همین دلیل نیاز داریم که از پیش حتی برای سال ۲۰۱۸ تجارت خود بر پایه بازاریابی محتوا هم برنامه داشته باشیم.

  • بازاریابی محتوا در حال پیشرفت است:

  خبر خوب این است که ۶۲ درصد از بازاریاب های محتوایی B2B امسال بسیار موفق تر از سال گذشته در مورد بازاریابی محتوایی خود عمل می کنند. ۶۳ درصد از بازاریاب های محتوایی B2C هم می گویند که نسبت به سال گذشته پیشرفت خوبی داشته اند. این میزان از پیشرفت در طی یک سال بسیار خوب است. چرا که در سال گذشته حدود ۳۰ درصد از بازاریاب ها اذعان می کردند که بازاریابی محتوایی برایشان موثر بوده است. اما همان طور که گفته شد، امسال بیشتر بازاریاب های محتوایی معتقد بودند که نتایج خوبی را از بازاریابی محتوایی گرفته اند.

  واضح است که این نکته خبر خوبی محسوب می شود، اما این اتفاق وقایعی را در پی خواهد داشت که باید برای آن آماده باشید. هرچه بازاریابی محتوایی موفق تر می شود، نیاز به صرف بودجه بیشتر و به کارگیری کارمندان بیشتر است. به علاوه رقابت در این عرصه سخت تر شده و حتی شاید این رقابت از سایر انواع بازاریابی هم شدیدتر شود.

  با این وصف، اگر در زمانی که شرکت شما سعی دارد بازاریابی محتوایی خود را تقویت کند، اوضاع بین تیم های بازاریابی رقابتی شد، شوکه نشوید!

  • بیشتر شدن استفاده از دستگاه های همراه

  واضح است که طی یکی دو سال اخیر، میزان استفاده کاربران از تلفن همراه برای انجام امور اینترنتی بسیار بیشتر شده است. تعداد بسیاری از مردم ترجیح می دهند که محتوایی را که تولید می کنید، بر روی دستگاه های همراه بخوانند تا بر روی دسکتاپ. خب آیا شما تا به حال بر روی گوشی همراه یا تبلت محتوای سایت تان را دیده اید؟ سعی کرده اید که یک صفحه را دانلود کرده یا حتی یکی از پست های بلاگتان را روی گوشی یا تبلت بخوانید؟ اگر این کار را بکنید و احساس کنید که این کار گیج کننده یا دشوار است، مطمئن باشید یک جای کار می لنگد!

  در حقیقت، اگر سعی کنید محتواهای تولید شده توسط شرکتتان را به سمتی ببرید که بر روی دستگاه های همراه هم به خوبی قابل اسفاده باشند، کار هوشمندانه ای کرده اید. اگر بتوانید رقیبانتان را بررسی کنید تا ببینید آن ها چقدر خوب این کار را انجام داده اند که کار بزرگ تری هم کرده اید. حتما می توانید حدس بزنید که یک تلفن همراه از چه طریقی کار می کند؟ درست است اپلیکیشن ها در تلفن همراه حرف اول را می زنند. خب شما اپلیکیشن خودتان را طراحی کرده اید؟

  • اهمیت فیسبوک

  حتما شما هم این جمله را شنیده اید که فیسبوک در حال بلعیدن تمام اینترنت است. هرچند که این جمله خیلی بلندپروازانه است اما یک حقیقت درباره فیسبوک وجود دارد و آن این که فیسبوک دنیای عظیمی از مصرف محتوا، به اشتراک گذاری محتوا و کشف محتوا است.

  با وجود این که فیسبوک در ایران کمی رها شده است، اما هنوز در سال ۲۰۱۶ پرطرفدار ترین پلتفرم شبکه اجتماعی دنیا برای مشاغل کوچک است حتی با این که میزان استفاده از آن طی یک سال اخیر در دنیا کاهش یافته است.

  شاید هنوز هم افرادی باشند که متوجه قدرت و عظمت فیسبوک نباشند. انتشارات (از جمله کسانی که برندها را منتشر می کنند) مقالات فوری فیسبوک را با نتایج دیگری ترکیب می کنند. و واقعیت این است که این پلتفرم نوعی پلتفرم “پول بده تا وارد شوی” محسوب می شود.

  • محتوای بصری

  محتوای بصری به موضوعی بنیادی برای وب سایت ها بدل شده است و تعداد بسیار زیادی از پلتفرم های شبکه اجتماعی هستند که تم اصلی آن ها از تصویر تشکیل شده است. مانند اسنپ چت، اینستاگرام و پینترست. اینستاگرام تنها محلی برای تازه کارها یا افراد خلاق نیست. حتی بسیاری از شرکت های مدیریت ابداع B2B هم در اینستاگرام حضور فعال دارند.

  اگر هنوز در بازاریابی خود، جایی را برای استفاده از قدرت تصاویر در نظر نگرفته اید، الان وقت شروع است.

  اما چطور باید این کار را شروع کنید؟ از یک عکاس حرفه ای برای ثبت صدها تصویر از شرکت، محصولات و مشتریان خود استفاده کنید. سپس برای خودتان هم یک اکانت شخصی در کانوا یا استنسیل بسازید.

  • محتوای ویدیویی

  ویدیو نیز مانند عکس هسته اصلی تجربه اینترنتی را تشکیل می دهد که تمامی پلتفرم های به نوعی با آن درگیر شده اند. یوتیوب، اسنپ چت، آپارات یا حتی فیسبوک، اینستاگرام و تلگرام هم آپشن های به اشتراک گذاری ویدیو دارند و در تلاش هستند تا این امکان را تقویت کنند. خود زوکربرگ در این مورد گفته است: به عقیده من ویدیو نوعی گرایش عظیم است که درست به اندازه اختراع تلفن همراه تاثیرگذار و تعیین کننده است.

  حتی طبق داده های آماری، بیشترین میزان مصرف اینترنت در جهان در ارتباط با رد و بدل کردن ویدیو بوده است.

  • محتوای تولید شده توسط کاربر

  باور کنید یا نه ۸۵ درصد از مردم به محتوایی که توسط افراد عادی دیگر تولید می شود، بیشتر اعتماد می کنند تا محتوایی که توسط خود برند تولید شده باشد.

  اعتماد مانند فوت آخر کوزه گری در بازاریابی محتوایی است. به بیان دیگر، ما تمام مسیر بازاریابی محتوایی را طی می کنیم تا اعتمادسازی کنیم. پس حالا که محتوای تولید شده توسط مردم موثرتر از محتوای تولید شده توسط خود برند است، وقت تغییر تاکتیک رسیده است.

  محتوای تولید شده توسط کاربر می تواند در شکل های مختلفی مثل به اشتراک گذاری های اجتماعی، بازبینی، نظرات و حتی در ویدیوهای یوتیوب و آپارات تولید شود.

  ممکن است این محتوا یک چیز کاملا جدید باشد اما نیازی هم به این نیست. این موضوع می تواند تنها بازاریابی افراد بانفوذ باشد؛ منظور از افراد بانفوذ کسانی است که در شبکه های اجتماعی تعداد دنبال کنندگان زیادی داشته و می توانند بر روی این دنبال کنندگان تاثیر زیادی بگذارند.

  اما نکته جالب درباره اهمیت دادن به این بخش از بازاریابی محتوا این است که هر مشتری کوچک شرکت شما می تواند یک فرد بانفوذ کوچک باشد که تجربه اش از خرید از شما، می تواند تعداد دیگری را به سمتتان روانه کند.

  • پیشرفت اهمیت دارد

  درست است که مدت زمانی طول کشید اما بازاریاب های محتوایی بالاخره از پشت تقویم های همیشگی شان بلند شده اند و شروع کردند به این که پیشرفت در تولید محتوا را در اولویت خود قرار دهند.

  بازاریاب های محتوایی در حال ایجاد سیستم هایی برای تغییر فرمت محتواهای کنونی و بازنشر آن و یا هر دو هستند.

  به بیان دیگر، همه ما نیاز داریم که به سمت بازاریابی محتوایی برویم که چیزی متفاوت از صرفا تولید محتوا است. بازاریابی محتوایی ابزار قدرتمندی است و به احتمال زیاد به ما کمک خواهد کرد تا موفقیت های بزرگ تری را به دست آوریم.

  مزیت دیگر بازاریابی محتوایی این است که از تبلیغات خشک تاثیرگذارتر است. در واقع اصلا بازاریابی محتوایی به این دلیل ایجاد شد که تبلیغات دیگر پاسخگوی نیاز ما نبود. اما الان با سمت تبلیغات بر می گردیم تا محتوایی را که تولید کرده ایم توسعه داده و معرفی کنیم. چرا که تنها تولید و انتشار محتوا هم پاسخگوی نیاز ما نخواهد بود.

  شاید برای شما عجیب باشد اما این روش ادغامی جواب می دهد! بسیاری از بازاریابان موفق محتوایی برای توسعه و انتشار محتوایی تولیدی شان هزینه صرف تبلیغات می کنند.

  • شخصی سازی

  هرچه موفقیت بازاریابی محتوایی افزایش می یابد، بیشتر حالت رقابتی پیدا می کند. مفهومی به نام “شوک محتوایی” در حال حاضر باعث شده است تا ما سعی کنیم تا محتواهای وسیع تری نسبت به چیزی که مخاطبان مان قادر به جذب آن هستند، تولید کنیم. اما این تنها یک بخش از رقابت است؛ در حال حاضر ما به دنبال راه جدید هستیم تا بتوانیم قدرت بیشتری به دست آوریم که شاید شخصی سازی همین راه باشد.

  شخصی سازی به معنی چیزی بیشتر از استفاده از نام مشتریان در قسمت های مختلف پلتفرم است. بلکه مننظورمان از شخصی سازی در این جا به مفهومی عظیم تر و در حد توصیه های شخصی شده برای افراد ، اپلیکیشن های شخصی و مانند آن است که کاربر را به کشف تجربه ای جدید با توجه به روحیه و خواسته هایش دعوت کند. مشتریان می دانند که ما از اطلاعاتشان استفاده می کنیم پس به طور فزاینده ای از ما انتظار دارند که در ازای این اطلاعاتی که به ما داده اند، چیزی به دست آورند.

  نتیجه گیری

  شاید در نگاه اول این حجم ا زداده برایتان عجیب و سخت به نطر برسد و فکر کنید که در این جا درباره بازاریابی محتوایی اغراق کرده ایم. واقعیت این است که هرچیزی درباره بازاریابی محتوایی توسط دو چیز تعریف می شود: فناوری و مخاطب!

  و اگر قرار باشد از این بین، یکی را انتخاب کنیم، قطعا انتخاب ما باید مخاطب باشد.

  آخرین ویرایش: دوشنبه 24 مهر 1396 10:06 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سپیده سپیدی یکشنبه 1 اسفند 1395 12:00 ق.ظ نظرات ()

  اهمیت رو به رشد تجزیه و تحلیل داده در کسب و کار منجر به بکارگیری گسترده متخصصان علوم داده شد. شرکت های بسیاری برای پیش بینی آینده مشتاق دانستن خبرهایی پنهان از درون داده های خود هستند.
  تجزیه و تحلیل داده های بزرگ می تواند کسب و کارها را تغییر دهد. در حالی که بازاریابی و فروش در این حوزه هنوز در دوره های ابتدایی آن است، اما قبلا شرکت هایی که بر روی فناوری تمرکز ندارند به اهمیت متخصصان علوم داده در هییت مدیره خود پی بردند.
  استفاده از داده ها، نه تنها منجر به درک بهتر مشتریان و محصولات می شود، بلکه می تواند باعث تصمیم گیری سریع تر و سازمان یافته تر می شود. تجزیه و تحلیل داده ها مستلزم پیدا کردن یک منبع داده است، سپس پاکسازی و انتقال آن به یک انبار داده مبتنی بر ابر که هر فردی بتواند به آن ها دسترسی داشته باشد و روی انواع دستگاه ها در هر زمان بتواند با آن ها کار کند.
  متخصصان داده در تجزیه و تحلیل داده های پیچیده با ویژگی های مختلف از یادگیری ماشین، انواع مختلف رگرسیون و آزمون های A/B استفاده می کنند. این علم تنها با ریاضیات آمیخته نشده است، بلکه به تخصص در بصری سازی و تجسم داده ها نیز سر و کار دارد.
  موضوع مهم این است که امروزه در شرکت های بزرگ یک تیم از متخصصان داده وجود دارد که بر روی کسب و کار به صورت حرفه ای کار می کنند و از داده ها تصاویری جالب در مورد فرهنگ، نظریات و علاقمندی های مشتریان را بدست می آورند. در واقع روند رو به رشد تولید داده، باعث شده است که متخصصان داده بتوانند بسیاری از انواع مختلف مسایل پیچیده را حل کنند.
  در واقع ، می توان گفت که متخصصان داده، دانشمندان موشک در دنیای دیجیتال هستند و نقش این افراد همانند تاثیر گسترش افقی داده در عملکرد سراسر محیط کسب و کار است.

  به طور کلی، یک شرکت دیجیتال دارای سه رکن است:(۱) زیر ساخت فناوری اطلاعات، ابزارها و پلتفرم ها؛(۲) مراحل و روش ها و توسعه سریع؛ (۳) داده های شرکت. نقش مدیر متخصص داده با نقش مدیر ارشد اطلاعات متفاوت است و این سه رکن آن تفاوت ها را نشان می دهد.
  نقش مدیر متخصص داده است که بتواند سیل ورودی داده را مدیریت کند. آن ها باید اطمینان حاصل کنند که داده های ورودی و تجزیه و تحللی بر روی آن ها بتواند بینشی عملی به ذینفعان کسب و کار ارائه دهد. طراحی و نگهداری یک زیرساخت داده مبتنی بر استانداردها برای دپارتمان های مختلف سازمان بالاخص دپارتمان های فروش، بازاریابی و امور مالی بسیار مهم است.
  خب یک متخصص داده در کدام جایگاه شرکت باید قرار گیرد تا موفقیت بیشتری حاصل شود؟
  این مورد بستگی به اندازه و سلسه مراتب یک کسب و کار دارد. برای شرکت های کوچکتر، متخصص داده اغلب در تیم حوزه فناوری قرار می گیرند. اما در سازمان های بزرگتر باید برای متخصص داده یک وظایف و جایگاه مجزا تعریف کرد.
  متخصص داده، یک نقش جدید نیست، ولی ایجاد مدیر متخصص داده نشان دهنده آن است که قابلیت های اجرایی در نوک قله راه حل های داده های بزرگ است.
  برا رسیدن به نوآوری، سرعت از اهمیت خاصی برخوردار است و افزایش قابیت تجزیه و تحلیل داده های یک کسب و کار کلید سرعت است. به همین دلیل می توان گفت که مدیران متخصص داده فعال کننده های نوآوری های نسل بعدی مانند الگوریتم یادگیری ماشین، توسعه محصولات مستقل و پیش بینی های دقیق مالی هستند که البته همه این ها توسط داده های بزرگ قدرت داده می شود.
  در حالی که شرکت های مختلف در اندازه ها و مراحل مختلف اتخاذ داده های بزرگ ممکن است همیشه برای یک متخصص داده آماده نباشند، اما ارزش داده ها برای همه کسب و کارها در حال رشد نمایی است. ممکن است آوردن یک متخصص داده در هییت مدیره یک سازمان بهترین روش برای به تصویر کشیدن عمق داده ها برای به حداکثر رسانی سود کسب و کار است.

  آخرین ویرایش: دوشنبه 24 مهر 1396 10:07 ق.ظ
  ارسال دیدگاه